الگوی بهینه مصرف و سلامت تغذیه

الگوی بهینه مصرف و سلامت تغذیه

شركت تهران ماكيان الوان در سال 1372 با هدف كشتار، قطعه بندي و بسته بندي مرغ به صورت تازه و منجمد توسط آقاي هاشم خداداد، بنيان گذاشته شد. اين شركت پس از يك دهه فعاليت و همكاري صميمانه با سازمان دامپزشكي و با اتكال به عنايت پروردگار توانا و همراهي مسئولين محترم پس از سال ها تحقيق و بررسي در زمينه كشتار تمام خودكار و بهداشتي مرغ همراستا با كشورهاي پيشرفته جهان در طرح توسعه خود اقدام به راه اندازي يك مجتمع كامل كشتار، فرآوري و پخت مرغ نموده است. سرمايه گذاري انجام شده در اين طرح حدود چهارصد ميليارد ريال مي باشد.

ماشين آلات خريداري شده براي طرح توسعه به صورت تماما خارجي و مطابق با تازه ترين فناوري روز دنيا از كشورهاي هلند، آلمان و ايتاليا خريداري شده است و ظرفيت كشتار اين طرح عظيم ده هزار قطعه در ساعت با بسته بندي و به صورت تازه و منجمد و همچنين ظرفيت پخت غذاي آماده به صورت منجمد، 10 تن در يك شيفت كاري مي باشد.
اين شركت تونلهاي انجمادي به ظرفيت 20 تن در هر 5 ساعت و چندين سالن نگهداري با ظرفيت بالاي 6000 تن كه به پيشرفته ترين سيستم هاي سرمايشي مجهز مي باشد را در اختيار دارد.
شركت تهران ماكيان الوان مفتخر به دريافت نشان افتخار بزرگترين شركت توليد كننده و دستگاه هاي تمام خودكار كشتار و فرآوري گشته است، و نام خود را بين چهار شركت برتر جهان در عرصه اين صنعت به ثبت رسانيده است. به مناسبت افتتاح رسمي خط توليد اين شركت گفتگويي با آقاي هاشم خداداد بنيان گذار و مدير عامل شركت تهران ماكيان الوان انجام شده است كه در ادامه مي خوانيد.

مشاهده برنامه هاي گسترده توسعه اي كه در مجتمع صنايع غذايي تهران ماكيان الوان رخ داده است اين پرسش را مطرح مي كند كه جنابعالي با چه انگيزه اي اقدام به سرمايه گذاري در اين مجموعه  نموده ايد؟

در ابتدا لازم مي دانم مختصري از نحوه كشتار مرغ كه در گذشته به گونه اي سنتي انجام مب شد اشاره كنم. كشتار سنتي مرغ تا همين چند سال پيش به طور كاملا غير بهداشتي صورت مي گرفت كه به هيچ وجه در شان و مرتبه مردم عزيزمان نبود. كشتارگاه هاي سنتي مرغ زنده را در محل سر مي بريدند و پس از كندن پر آنها با دست در فضاي باز،‌ آنها را بر روي يك ديگر انباشته مي كردند. از همانجا مرغ ها روانه بازارهاي مصرف مي شد اين شيوه نا مطلوب مستعد پذيرش انواع آلودگي ها بود، زيرا مرغ به محض ذبح شدن لازم است تحت شرايطي قرار بگيرد تا زمينه بروز و ظهور آلودگي ها فراهم نباشد. اينكه مرغ ها را در پشت وانت بار ها به مراكز توزيع و مصرف مي رساندند و يا قصابان بر روي يك تخته ده ها مرغ را تكه تكه مي كردند به هيچ روي باب طبع مصرف كننده امروزي نيست.

وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكي در چند سال گذشته به خوبي ضرورت بر چيده شدن چنين شيوه اي را احساس كرد و كشتارگاه ها به تدريج به سمتي سوق يافتند كه كشتار مرغ را به شيوه اي صنعتي و منطبق با دستور العمل هاي بهداشتي انجام دهند.

مجتمع صنايع غذايي تهران ماكيان الوان نيز در سال 1374 با هدف اشاعه كشتار صنعتي طيور فعاليت خود را آغاز كرد. اين فعاليت در آن زمان در نوع خود فعاليتي نوآورانه بود به طوريكه توانستيم با بكارگيري تجهيزات و ابزارهاي مكانيزه آن زمان ذبح مرغ را با روشهاي جديد همراه سازيم اما اين موضوع من را قانع نكرد. از همان  زمان در نظر داشتم تا پيشرفته ترين و جديدترين فن آوري كشتار طيور را كه در كشور هاي توسعه يافته بكار مي رود به كشور وارد كنم و اين مجموعه را توسعه دهم. با سفرهايي كه به كشور هاي مختلف از جمله كشورهاي اروپايي و آمريكا داشتم در جريان تازه ترين تحولات اين صنعت قرار گرفتم و از كارخانه هاي مختلف بازديد كردم. پس از رايزني هاي مذاكرات متعدد با صاحبان فناوري سرانجام با يك شركت هلندي در سال 1384 به توافق رسيديم تا يك بسته فناوري كشتار صنعتي مرغ از ابتدا تا انتهاي عمليات كشتار، فرآوري و پخت را در اختيار ما قرار دهند. اين مجتمع هم اكنون در جاده خاوران در روستاي محمود آباد واقع شده است.

آنها در ابتدا معتقد بودند كه لزومي ندارد تا تمامي خط توليد مكانيزه باشد و مي گفتند بسياري از عملكردها را مي توان با دست انجام داد. حال آنكه برايشان توضيح مي دادم كه اساسا تلاش ما براي بكارگيري اين فناوري اين بوده است كه تا مي توانيم، دخالت دست انسان كه اشاعه دهنده انواع آلودگي هاست را كم كنيم و كشتار هر چه بيشتر، ماهيت صنعتي به خود بگيرد و منطبق بر تازه ترين فناوري هاي روز باشد آنچه كه از ابتدا سرلوحه فعاليت هاي اين شركت قرار داشت توليد و عرضه فرآورده هاي مرغي به صورت بهداشتي بود.

نكته اي كه لازم مي دانم به آن اشاره كنم دغدغه و نگراني هايي بود كه همواره نسبت به موضوعات بهداشتي داشتم. مرغي كه در مجتمع تهران ماكيان الوان ذبح مي شود از هر نظر بهداشتي است و مسائل بازيافتي آن رعايت شده است. دماي محيط در تمامي فرايند ذبح مرغ تا مرحله بسته بندي هيچگاه اجازه به رشد باكتري نمي دهد. در بخشي از خطوط توليد، متخصص بهداشت بر تك تك مرغ ها نظارت مي كند و چنانچه به مورد مشكوكي در جگر، دل و سنگدان بر خورد كند مرغ به آزمايشگاه فرستاده مي شودو مورد بازبيني و آزمايش قرار مي گيرد. ضمن اينكه خون، پوست، آلايش و ضايعات مرغ در فرايند كشتار از خظوظ توليد در مراحل مختلف منفك شده و با جمع آوري در مراكز مشخص در اختيار مراكز بازيافت و يا جهت مصارفي چون تبديل به خوراك دام مورد استفاده قرار مي گيرد. بنابراين آگاهي نسبت به اين موضوع لازم است كه مرغ موجود در بازار مصرف در حال حاضر توسط كارگران خرد مي شود كه همين امر مي تواند باعث انتقال ميكروب و در نتيجه بروز بيماري هاي گوناگون در مواد غذايي شود. حال آنكه در شيوه مكانيزه مجتمع صنايع غذايي تهران ماكيان الوان اين شيوه به هيچ وجه متصور نيست.

به هر تقدير ورود اين فناوري به كشور جامه عمل به خود گرفت و توانستيم خط توليد را راه اندازي كنيم. بخش نخست اين خط توليد، دستگاه هايي هستند كه مرغ را به محصولات مختلف تبديل و بسته بندي مي كنند و در مرحله دوم دستگاه هاي تمام خودكار با برنامه ريزي رايانه اي مي توانند محصولات طيور و دريايي و را طبخ كرده و در سرد خانه هاي مجهز ذخيره و با بسته بندي هاي شكيل در اختيار مراكز توزيع و مصرف قرار دهند.

آيا محاسيه انجام داده ايد كه قيمت تمام شده مرغ بسته بندي كه به اين شيوه در اختيار مصرف كننده قرار مي گيرد با قيمتي كه هم اكنون در بازار موجود است چه اندازه تفاوت دارد؟

مرغي كه به شكل كاملا نوين و خودكار عرضه مي گردد، مواد نالازم، امعاء و احشاء و ضايعات در همان مركز ذبح جدا شده و در مكان هاي مورد نظر بازيافت مي شود. شما تصور كنيد كه اگر غير از اين باشد فروشنده اي كه مي خواهد مرغ را به دست مصرف كننده برساند ضايعات را در محل فروش جدا مي كند و يا اينكه مصرف كننده در خانه اين ضايعات را در سطل زباله خانه خود قرار مي دهد.  مصرف كننده بابت ابن ضايعات پول مي پردازد در حالي كه نه تنها كارايي ندارد بلكه محيط خانه و زندگي اش را هم آلوده مي كند. چنانچه محاسبه اي انجام شود در مي يابيم  كه همراهي ضايعات مرغ تا مصرف نهايي مي تواند پيامدهاب نامطلوب متعددي داشته باشد. شهرداري ها مجبورند هستند  هزينه هاي گزاف حمل و نقل را بابت جابجايي اين زباله ها بپردازند و فضاي خانه ها و مغازه ها نيز از بوي مرغ آكنده است. به تبع آن امكان شيوع انواع آلودگي ها نيز وجود دارد. ديگر آنكه قيمت تمام شده به مراتب بيشتر ار آنچيزي هست كه مصرف كننده مي پردازد. در واقع مصرف كننده نوعي هزينه كاذب بابت اين ضايعات مي پردازد و اگر خوب محاسبه كند در مي يابد كه به فرض براي يك كيلو مرغ كيلويي 2500 تومان چيزي بيشتز از دو برابر را دور ريخته است. اما در سيستم مكانيزه به هيچ وجه اينگونه نيست. مرغ پس از ذبح شدن در خط توليدي قرار مي گيرد كه براي هر بخش آن برنامه ريزي منطقي وجود دارد و حتي ضايعات نيز در بخش هاي مختلف به مواد مفيد براي دام و گياهان مبدل مي شود. بنابراين در نظر بگيريد كه اين نوع نگاه به ذبح مرغ تا چه اندازه مي تواند الگوي نصرف را ارتقاء دهد و سلامت را به جامعه هديه بخشد.

در اينجا لازم مي دانم به نكته اي اشاره كنم و آن اينكه همواره اين دغدغه را داشته ام كه كشور من با اين پيشينه كهن تاريخي و تمدن گرانسنگ، چرا بايد كشتار مرغ از فناوري هاي نوين بي بهره باشد و مردم همواره در معرض مصرف مرغ آلوده قرار بگيرند؟

كشور ما بي ترديد از كشورهاي پيشرفته و توسعه يافته چيزي كم ندارد و مردم ايران اين شايستگي را دارند كه همپاي مردمان كشورهاي توسعه يافته از بهترين محصولات و خدمات بهره مند گردند. بي ترديد سرمايه گذاري در چنين طرح و پروژه اي خواهد توانست تحولي در اين صنف ايجاد نمايد و موجبات رشد و ارتقا حرفه اي را فراهم آورد.

براي شبكه توزيع چه تمهيداتي در نظر داريد؟ براي كساني كه مايلند تا محصولات تهران ماكيان الوان را كه با كيفيتي بالا عرضه مي شود توزيع كنند چه برنامه اي اعلام مي نماييد؟

محصولي كه در اين مجتمع توليد مي گردد بي نقص ترين محصولي است كه مي توان در بازار مشاهده كرد و سرماي  18- درجه سانتيگراد مناسب براي نگهداري مرغ است. از اين جاي كار بايد شبكه توزيع كارآمدي وجود داشته باشد كه ادامه دهنده رشالت مجموعه ما باشد و بتواند ارائه غذاي سالم را بر سفره هاي مردم تضمين كند. ما از ارائه هر پيشنهاد و همكاري در اين خصوص استقيال مي كنيم.

اين حجم سرمايه گذاري چه ميزان اشتغال ايجاد كرده است؟

حجم اشتغال زايي در حدود 1000 نفر به طور مستقيم مي باشد. شايد در نظر اول ايم ميزان اشتغال زايي كمي نامونوس به نظر برسد، اما اين كار، نيروي انساني  زيادي را مي طلبد و بسياري از افراد مورد نياز آن نيز تحصيل كردگان و نيروهاي متخصص  جامعه خواهند بود.

وجود چنين مركز صنعتي پيشرفته اي در جاده خاوران چه تحول اجتماعي در منطقه به وجود آورده است؟

جامعه ايران هم جوانان بسيار دارد كه اين جوانان عموما تحصيل كرده هستند و اتفاقا با راه اندازي فاز جديد مجتمع صنايع غذايي تهران ماكيان الوان توانسته است بسياري از اين جوانان مستعد تحصيل كرده و افراد بومي يكي از روستاهاي اطراف تهران را كه در شرايط محرومي به سر مي برند به خود جذب نمايد. متاسفانه امكان اشتغال زايي براي افراد بومي تحصيل كرده در منطقه خودشان معمولا فراهم نيشت و با راه اندازي چنين مراكزي بي ترديد مي توان از مهاجرت به شهرهاي بزرگ و دامن زدن به تبعات نا مطلوب آنت جلو گيري كرد.

سخن آخر من اين است كه هم مردم بايد به دولت كمك كنند و هم  دولت به مردم. ظرفيت هاي اين مملكت به اندازه اي گسترده و ارزشمند است كه چنانچه نوعي نگاه همدلي همراه با همزباني حاكم باشد چنين يرمايه گذاري هايي در اين مملكت رشد و توسعه خواهد يافت و موجبات ارتقاء و همبستگي اجتماعي را فراهم مي كند. بخش خصوصي كارآفرين به تسهيلاتي نيازمند است و همه بايد تلاش كنند تا زمينه هاي اشتغال زايي در جامعه فراهم شود و معضلات دست و پاگير از پيش روي كارافرينان برداشته شود زيرا چنانچه به اسيب شناسي معضلات و نارسايي هاي اجتماعي دقيق شويم درميابيم كه بسياري از اين مشكلات ريشه در بيكاري دارد. بيكاري مي تواند به فساد در جامعه دامن بزند و موجب تباهي نسل جوان و پرشماركشور باشد . بنابراين هرگونه تلاشي در راستاي زدودن بيكاري از گرده جامعه مارا بيش از پيش به رشد و شكوفايي در ايران اسلامي نزديك خواهد نمود .انشاالله...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *